Blog Listing

A fost desemnat Directorul Școlar al anului în România la Edu Leaders Forum

A fost desemnat Directorul Școlar al anului în România la Edu Leaders Forum

 

BY  ON 

 

  • A fost desemnat Directorul Școlar al anului în România la Edu Leaders Forum, organizat de Asociația pentru Valori în Educație

  • 7 directori au fost premiați pentru impactul acțiunilor și programelor pe care le derulează în școli la Gala Awards din cadrul evenimentului Edu Leaders Forum

  • 7 organizații din domeniul educației, Asociația pentru Valori în Educație (AVE), Fundația Noi Orizonturi, Transylvania College, Ovidiu Ro, Romanian Business Leaders și Mind Education Health au decis să dezvolte împreună un proiect de intervenție integrată

  • Premiul „Cel mai Bun Director al Anului” a fost câștigat de Claudia Ionescu, directoare la Școala Gimnazială nr.4 „Elena Donici Cantacuzino”, Pucioasa, Dâmbovița

București, 12 noiembrie 2018 – Șapte directori au fost premiați pentru acțiunile și programele pe care le derulează în școli, la Gala Awards din cadrul evenimentului Edu Leaders Forum, organizat de Asociția pentru Valori în Educație. Evenimentul a adus împreună 250 de directori de școli publice și private, din 34 de județe din toată țara, în căutare de soluții practice pentru a reduce absenteismul și abandonul școlar și pentru a îmbunătății rezultatele elevilor la testele naționale. Timp de 2 zile, aceștia au participat la ateliere de lucru și sesiuni de training cu 5 experți internaționali în educație și 150 de antreprenori și manageri din business.

Discuțiile au început de la învățământul preșcolar, mai exact cum ar trebui să pregătească grădinița copiii pentru un viitor mai bun, cum putem integra tehnologia în educație, care este portretul directorului încrezător și eficient, despre cele patru roluri ala unui director de școală și despre rolul acestuia în influențarea schimbării și obținerea de impact. Totodată, discuțiile au abordat subiecte precum evaluarea impactului real al proiectelor și acțiunilor derulate în școli, calitatea educației pentru toți copiii, importanța literației și modul de lucru cu familiile și părinții pentru a oferi tot suportul necesar în dezvoltarea elevilor.

„În urma discuțiilor pe parcursul celor două zile de Edu Leader Forum s-a ajuns la trei concluzii importante: tehnologia poate să recupereze decalajele în educație și este necesară investiția pentru viitor, directorii sunt lideri ai schimbării în comunitățile lor și trebuie sprijiniți în demersul lor, iar echilibrul emoțional este cel mai important lucru pentru ca elevii și profesorii să colaboreze și să aibă rezultate. Pe baza acestor concluzii vom lucra mai departe în cadrul programului Academia de Leadership și Management Școlar, început în aprilie 2018 și în alte demersuri pe care le vom face în viitor”a declarat Andreea Nistor, Director Executiv al Asociației pentru Valori în Educație.

De asemenea, în urma celor două zile, grupurile de școli prezente în cadrul forumului au decis să lucreze împreună indiferent de barierele geografice iar 7 organizații din domeniul educației, Asociația pentru Valori în Educație (AVE), Fundația Noi Orizonturi, Transylvania College, Ovidiu Ro, Romanian Business Leaders și Mind Education Health au decis să dezvolte împreună un proiect de intervenție integrată, cu scopul de a atinge obiectivul propus de AVE, ca România să fie prezentă în top 10 sisteme educaționale din Europa până în 2035.

Gala Awards, evenimentul de decernare de premii din cadrul Edu Leaders Forum, a oferit recunoaștere directorilor de școli care au impact pozitiv în școlile din România. La aceste premii au avut accesat toți directorii de școli din România, aceștia putând aplica pentru maxim 2 premii. Au fost premiați 7 directori de școli din România:

Premiul „Cel mai Bun Director al Anului” a fost câștigat de Claudia Ionescu, Școala Gimnazială Nr. 4 „Elena Donici Cantacuzino”, Pucioasa, Dâmbovița, membră a Academiei de Leadership și Management Școlar.

„Mi-am început această misiune cu dorința ca Școala nr.4 să fie o școală pentru mine în fiecare zi, o facultate mai bună decât cea pe care am făcut-o să mă fac învățătoare, și asta cred că trebuie să fac pentru colegii mei zi de zi, pentru copiii pe care îi avem la școală. Vreau să-i creștem într-o atmosferă pozitivă, să le dăm încredere că pot reuși și că împreună ne putem sprijinii unii pe ceilalți”, a declarat Claudia Ionescu.

  • Premiul „Directorul Anului din Academia de Leadership” a fost câștigat de Vasile Mih, director la Colegiul Naţional ”Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației și membru al Academiei de Leadership și Management Școlar

  • Premiul „Directorul anului pentru egalitate de șanse” a fost primit de Baciu Mircea, director la Școala Gimnazială Mihăilești din Mihăilești, județul Buzău

  • Premiul „Tânărul director al anului” a fost câștigat de Ioana Rădulescu, directoare la Liceul cu program sportiv cu clasele I-XII din Clinceni, Ilfov și membră a Academiei de Leadership și Management Școlar

  • Premiul „Directorul anului pentru inovație” a fost câștigat de Dascălu Violeta, directoare la Școala Gimnaziala Ferdinand I, București și membră a Academiei de Leadership și Management Școlar

  • Premiul „Directorul anului pentru Antreprenoriat” a fost câștigat de către doi directori, Anca Neda, directoare la Școala Profesională Valea Stanciului din județul Dolj și membră a Academiei de Leadership și Management Școlar și Alexandrina Maria Năstase directoare la Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”, Craiova, județul Dolj.

„În 2018 prin programul Academia de Leadership și Management Școlar, AVE a lucrat cu 40 de directori din 40 de școli din 22 de județe din România, dintre care 2 școli private și 38 de școli publice, 2 școli cu nevoi speciale și 23.000 de elevi. Cei 40 de directori înscriși în cadrul programului se luptă zilnic cu multiple provocări în munca lor, cele mai frecvente sunt legate de cazurile în care părinții elevilor sunt plecați în străinătate, comunitățile sărace, absenteismul și abandonul școlar, elevi care fac naveta zilnic și promovabilitate scăzută la Bacalaureat și la testele PISA”, a declarat Andreea Nistor, Director Executiv al Asociației pentru Valori în Educație.

Despre Asociația pentru Valori în Educație

Asociația pentru Valori în Educație (AVE) este o organizație formată din oameni de afaceri, antreprenori și profesioniști din domeniul educațional care facilitează implicarea companiilor private și a societății civile din România în inițiative cu impact transformațional asupra sistemului de educație. Misiunea AVE este ca sistemul educațional din România să fie în top 10 Europa până în 2035.

A fost desemnat Directorul Școlar al anului în România la Edu Leaders Forum