Blog Listing

Ateliere europene, la Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova

Ateliere europene, la Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova

 

Evenimentele Meet and Code sunt organizate, în cadrul „ Europe Code Week” şi promovează alfabetizarea digitală, scopul acestora fiind de a contribui la o lume în care fiecare tânãr european are abilitãţile digitale necesare pentru a-şi modela propriul viitor. Iniţiativa a fost co-creatã de cãtre compania SAP şi Haus des Stiftens gGmbH din München, care coordoneazã procesul de acordare a granturilor, împreunã cu partenerii din cadrul reţelei TechSoup Europe. Meet and Code sprijinã iniţiativa Comisiei Europene, Europe Code Week, şi este aliniatã la Obiectivele pentru Dezvoltare Durabilã ale Organizaţiei Naţiunilor Unite.În 2020 se desfãşoarã în urmãtoarele 35 de ţãri: România, Austria, Belgia, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Republica Cehã, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Kazahstan, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Rusia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Elveţia, Regatul Unit şi Ucraina.

Asociaţia de Părinţi „Mihai Bravul” , în parteneriat cu Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” şi Asociaţia „TechsoupRomânia” desfăşoară, în acest an, proiectul „AMP-Atelierul Micilor Programatori”, propus de Nicoleta Barbu, profesor pentru învăţământ primar. „În România, iniţiativa este coordonată pentru cel de-al 4-lea an consecutiv de AsociaţiaTechsoup şi susţine evenimente online de tehnologie şi programare aliniate cu misiunea Europe Code Week, iar asociaţia părinţilor elevilor din şcoala noastră ne sprijină deja pentru al 3-lea an în implementarea evenimentelor de programare pentru elevii de toate vârstele.În acest anse va desfăşura în perioada 5 – 9 octombrie 2020, în intervalul orar 18-19,30, în format online. Proiectul este organizat pentru 20 de elevi cu vârsta de 8-9 ani, care s-au înscris în perioada 1- 4 octombrieprin intermediul unui formular google doc, învăţând astfel să utilizeze şi acest instrument.  În timpul activităţilor, vor fi iniţiaţi în programare Python, în format online, pe parcursul a cinci zile, pe platforma Kinderpedia/Google Classroom şi vor parcurge cele cinci module specifice: Ce este Python? Limbajul de programare Python, Prima linie de cod Python, Ce  este o variabilă? şi Scrierea de mesaje privind schimbãrile climatice.

În cadrul atelierului copiii vor asimila limbajul de programare Python, iar la final vor realiza diverse jocuri pe bază de întrebări.

Un proiect pentru stimulare

Proiectul îşi propune să încurajeze elevii să creeze, să le stimuleze curiozitatea, să îşi dezvolte gândirea şi să îşi îmbunătăţească abilităţile cheie necesare pentru dezvoltarea lor în viitor” ne-a spus iniţiatoarea proiectului. „Nicoleta Barbu este unul dintre cei mai inventivi, mai motivaţi şi mai modeşti oameni dintre cei pe care îi cunosc. Multe dintre proiectele care au devenit emblemã a şcolii noastre i se datoreazã. În cel pe care îl coordoneazã acum va aduce învãţarea experienţialã în clasa online şi va avea rolul de facilitator pe tot parcursul activitãţilor. Ea va ghida elevii cum sã înveţe singuri, îi va motiva sã-şi dezvolte gândirea criticã, îi va încurajasã lucreze în echipã şi sã colaboreze, le va oferi feedback / feedforward şi îi va ajuta sã se perceapã chiar ei creatori de resurse. Şi va face acest lucru pentru copii de 8-9 ani!. Vã daţi seama cum se vor dezvolta aceşti copii ca personalitãţi libere şi independente?” ne-a precizat prof.  Alexandrina Nãstase, director al Şcolii Gimnaziale „Mihai Viteazul” din Craiova.

 

Ateliere europene, la Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova