Blog Listing

Din nou, succes, la Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova

Din nou, succes, la Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova

 

Târgul de Toamnă este deja tradiţie la Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova, găsit, anul trecut, ca soluţie alternativă de “found raising” pentru completarea grantului câştigat de la Fundaţia “Noi Orizonturi”, pentru proiectul “Natura în oraş”. Conform celor precizate de prof. Alexandrina Năstase, director al instituţiei de învăţământ preuniversitar amintită, “în acest an manifestarea şi-a găsit perfect locul în ziua, în care, cu mândrie, a fost arborat Steagul Verde, câştigat în cadrul programului mondial EcoŞcoala, derulat de 81 de organizaţii, în 68 de ţări, drapel obţinut cu mândrie în competiţie cu 51.454 de şcoli din toată lumea. Evenimentul nu putea avea loc fără sprijinul doamnei Silvia Breben, coordonator EcoŞcoala pe întreg judeţul. Bucuria a fost imensă, una în stare pură, prin care copiii, părinţii şi cadrele didactice au arătat că pot face ceva bine pentru şcoala lor. Târgul a fost unul de succes şi dacă, anul trecut, am obţinut, prin vânzarea produselor specifice acestui anotimp, au fost montate două fântâniţe de apă potabilă şi acordarea cadourilor de Crăciun, acum ambiţiile sunt mai mari: achiziţionarea unor table performante, de pe care pot învăţa elevii. Nu puteam fără sprijinul Asociaţiei de Părinţi “Mihai Bravul”, căreia îi mulţumim.”