Blog Listing

Proiect de parteneriat strategic în domeniul educației școlare – proiect de schimb interșcolar Erasmus+ KA229: „ALL THE WORLD ‘S A STAGE”, nr. 2020-1-PL01-KA229-082202_3

Proiectul ERASMUS+ „ALL THE WORLD ‘S A STAGE”, nr. 2020-1-PL01-KA229-082202_3 este  coordonat de o școala primară din Polonia în parteneriat cu școli primare și gimnaziale din Polonia, Turcia, Portugalia, Macedonia de Nord, Romania și Italia.

Acesta își dorește să îmbunătățească performanțele școlare ale elevilor privind învățarea limbii engleze utilizând punerea în scenă a unor piese de teatru ca metodă nonformală.

Elevi și profesori ai școlilor partenere vor pregăti piese de teatru ce au în centru personaje umoristice din literatura fiecărei țări, în limba engleză.

Proiectul este implementat din octombrie 2020, timp de 2 ani. Buget proiect: 27.510 euro.

Până în prezent, a avut loc prima mobilitate în localitatea Viseu (Portugalia), în perioada 13-18 decembrie 2021. Elevii care ne-au reprezentat au fost Dumitrescu David (clasa a VIII-a D), Grămuș Adrian (clasa a VIII-a D), Tulea Teodora (clasa a VII-a C), Mirea Ingrid (clasa a VII-a D), însoțiți de cadrele didactice prof. Năstase Alexandrina și prof. Dumitrescu Ileana.