Blog Listing

Concurs ecologic, la Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova

Concurs ecologic, la Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova

 

În cadrul Programului Mondial “ECO-Școala” și al Programului Național “Patrula de Reciclare”, în Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova s-a organizat, în perioada 04-17.03.2021, concursul ecologic  „Curățenia de primăvară”, adresat elevilor din ciclul primar al unității școlare.

Concursul a constat în colectarea și predarea spre reciclare a deșeurilor electrice și electrocasnice. În primele săptămâni ale luni martie, un întreg hol al școlii  a fost umplut treptat de deșeuri DEEE, mici și mijlocii, de toate felurile : televizoare, monitoare, imprimate, aspiratoare, DVD-uri, cafetiere, foehn-uri, plăci de păr, becuri, neoane, bormașini, radiocasetofoane, telefoane mobile, tablete, sute de baterii și multe altele. Electrocasnicele mari (mașini de spălat, frigidere, aragaze) au fost ridicate de la domiciliu de firma colectoare a Patrulei de Reciclare. În total s-au predat spre reciclare 1.377 kg. “Toate clasele s-au implicat activ datorită domnilor și doamnelor învățătoare, părinților și întregii comunități locale care au contribuit la scopul comun al proiectelor ecologice din școala noastră : dezvoltarea conștiinței ecologice în rândul copiilor și tinerilor. La final, după ce am cântărit și am sortat deșeurile, primele trei clase care au adunat cele mai multe DEEE-uri au fost premiate. Pe podium se numără elevii clasa a III-a A, a II-a A și Pregătitoare D. Mândri de elevii noștri ! De ce am reciclat DEEE? Pentru că noi, echipa „Mihai Viteazul”,  am vrut să eliminăm o sursă de toxicitate din preajma noastră, pentru că am dorit să contribuim la reducerea poluării și bineînteles pentru că ne repectăm pe noi, repectăm comunitatea în care trăim, respectăm mediul înconjurător!”, a precizat prof.  Cristina Ciocoiu, coordonator al proiectului.

 

Concurs ecologic, la Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova