Blog Listing

Copiii învaţă să confecţioneze ghirlande hawaiiene la Ludotecă

Secţia pentru Copii şi Tineret a Bibliotecii Judeţene Alexandru şi Aristia Aman a ales o nouă temă în cadrul proiectului „Cărticica pentru prichindei şi copii mai măricei”, pentru perioada 22-25 octombrie: confecţionarea ghirlandelor hawaiiene. «Este o temă care „apelează” la imaginaţia şi talentul celor mici. Hawaiiene, tocmai pentru a ne imagina ţinuturi însorite, cu o bogată floră, iar ghirlande, pentru a face cunoscut copiilor un specific al acestui arhipelag din partea centrală a Pacificului», spun reprezentanţii instituţiei. Şi-au anunţat participarea (pre)şcolari de la Colegiile Naţionale „Carol I”, „Fraţii Buzeşti” şi „Elena Cuza”, Şcolile Gimnaziale „Sf. Dumitru”, „Mihai Viteazul”, „Mircea Eliade”, „Alexandru Macedonski”, Grădiniţa „Traian Demetrescu”, Clubul Piticilor (Craiova) şi Şcoala Gimnazială Pieleşti.

Copiii învaţă să confecţioneze ghirlande hawaiiene la Ludotecă