Blog Listing

Craiova: Săptămâna Mondială a Spaţiului Cosmic, sărbătorită la Biblioteca Alexandru şi Aristia Aman

Biblioteca Judeţeană Alexandru şi Aristia Aman, secţia Mediateca şi American Corner Craiova îi invită pe locuitorii oraşului să participe la activităţile desfăşurate cu ocazia Săptămânii Mondiale a Spaţiului Cosmic.

Mâine, de la ora 11:00, la Sala Marin Sorescu va avea loc vizionarea celor două filme documentare Aventura Galactică : Misiunile Nasa, dar şi o mini- expoziţie de desene şi postere realizate de elevi ai Şcolii Gimnaziale Gh. Bibescu din Craiova. Elevii participanţi vor susţine şi o sesiune de referate şi prezentări Power Point.

Vineri, de la ora 11.00, la Sala Marin Sorescu va avea loc vizionarea filmului documentar Safari Cosmic la care vor participa elevii clasei a VII-a A de la Şcoala Gimnazială 30 Mihai Viteazul. Vizionarea va fi urmată de discuţii libere pe tema spaţiului cosmic şi a recentelor descoperiri ştiinţifice.

http://www.gds.ro/Actualitate/2012-10-09/Craiova%3A+Saptamana+Mondiala+a+Spatiului+Cosmic%2C+sarbatorita+la+Biblioteca+Alexandru+si+Aristia+Aman/