Blog Listing

Proiecte de parteneriat strategic în domeniul educației școlare – proiect de schimb interșcolar Erasmus+ KA229: „TEEN THINKERS”, nr. 2020-1-TR-KA229-092959_2

Proiect de schimb interșcolar Erasmus+ KA229: „TEEN THINKERS”, nr. 2020-1-TR-KA229-092959_2 este coordonat de o școală gimnazială din Turcia are ca parteneri școli din Turcia, Polonia, Letonia, Slovacia, Romania.

Proiectul își propune să aducă în prim plan o temă actuală, și anume, ADICȚIA DE TEHNOLOGIE și urmările pe care acestea le poate avea în viața copiilor din ziua de azi.

Conștientizarea elevilor pe această temă ar genera o transformare tehnologică de succes în educație, ar ajuta la educarea unei generații conștiente fără a fi dependentă de tehnologie, dar comportându-se ca un bun utilizator al acesteia și folosindu-și abilitățile pentru îmbunătățirea motivației educaționale.

Proiectul se derulează timp de 2 ani (cu prelungire încă 1 an, din cauza pandemiei COVID19), începând cu data de 01.11.2020. Buget: 25.032 euro.

Prima mobilitatea a avut loc la Bursa (Turcia), octombrie 2021. Elevii participanți: Diaconu Daria (clasa a V-a D), Ionescu Ștefan (clasa a VI-a D), Călin David (clasa a VI-a D), Oprița Robert (clasa a VII-a D). Profesori însoțitori: prof. Cotfasă Dana și prof. Călin Iulia.