Blog Listing

Recunoaştere internaţională pentru Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova

Recunoaştere internaţională pentru Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova

 

Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Craiova a primit recunoaştere internaţională, fiind recompensată cu Certificatul de Şcoală eTwinning 2019 – 2020. Lansat în 2005 drept componentă fundamentală a programului eLearning al Comisiei Europene, eTwinning a devenit parte integrantă a proiectului Erasmus+, Programul Uniunii Europene pentru Educaţie, Formare, Tineret şi Sport, începând din 2014. Acţiunea se adresează tuturor şcolilor din învăţământul preuniversitar. Pentru profesori înseamnă accesul la un mediu virtual de colaborare şi de schimb de experienţă; pentru elevi – participarea la proiecte de eTwinning (înfrîţire on-line între şcoli), iar pentru comunitate poate conduce la înfrăţirea comunităţilor.În întreaga Europă, 1.004 de şcoli au primit certificatul, 52 din România şi trei din Craiova. Pe lângă “Mihai Viteazul”, distincţia a fost acordată şi Liceului Teoretic “Tudor Arghezi” şi Grădiniţa cu Program Prelungit “Paradisul Copiilor”. Şcoala “Mihai Viteazul” a participat cu trei proiecte: “The UNIVERSE – our Civilisation teacher” (parteneri – Turcia, Franţa, Albania, Armenia, Ucraina); “Winter holidays in my conuntry” (Turcia, Polonia, Republica Moldova, Macedonia, Slovacia, Portugalia, Spania) şi “Culegem din folclor povestea noastră” (Republica Moldova, Spania)