Blog Listing

„Zâmbete la plic”, la Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova

„Zâmbete la plic”, la Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova

21 martie 2018

Autor 

Elevii Şcolii Gimnaziale „Mihai Viteazul” din Craiova au sărbătorit, ieri, „Ziua Internaţională a Fericirii”, împărţind „Zâmbete la plic”, în cadrul celei de-a IV-a ediţii a campaniei cu acelaşi nume derulate, la nivel naţional, de Asociaţia „Devision” şi Radio „DeVis”. Şcoala craioveană s-a alăturat , astfel, altor 21 de instituţii de învăţământ din ţară.

Elevii claselor I – IV din Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova au participat, în perioada 12 – 20 martie la Proiectul Naţional „Zâmbete la plic”, organizat de către Radio „DeVis”, marcând a treia participare consecutivă sub coordonarea prof.  Nicoleta Barbu.  „Anul acesta, proiectul are ca temă voluntariatul, iar elevii au vizionat materiale informative specifice, au scris mesaje prin care încurajează copii, tinerii şi adilţii să se implice în comunitate. Dacă aţi primit unul dintre cele 200 de plicuri cu mesajul „Implică-te!; Faptele bune ne fac mai fericiţi!”; Păstrează curăţenia la tine în oraş!; Implică-te!; Ajută un bătrân care are nevoie!; Donează sânge!; Fii voluntar şi ajută animalele fără stăpân!”, cu siguranţă aţi zâmbit şi aţi fost cuprinşi de energia, veselia şi entuziasmul celor pe care încercăm să îi facem să îşi înceapă viaţa fericiţi”, a menţionat prof.  Nicoleta Barbu.  Şcoala craioveană s-a alăturat altor 21 de unităţi de învăţământ din ţară. „Nu lăsăm niciodată deoparte interesul pentru dezvoltarea unei personalităţi armonioase a elevilor noştri, astfel ca, prin acest proiect, i-am ajutat să-şi descopere abilităţile, competenţele personale. Vrem ca, pentru elevii noştri, fericirea să însemne să participi la activităţile şcolare, cu plăcere şi entuziasm. Îndemnul elevilor noştri este foarte clar prin cele scrise de  Bianca Popa, elevă în cls. a IV-a: „Zâmbeşte, îţi va fi bine!/Zâmbeşte, suntem cu tine!/ Zâmbeşte, e gratuit!/ Zâmbeşte!Gata, ai zâmbit!”. Copiii au scris de mână mesaje de încurajare pentru participarea la voluntariat, în sensul implicării în viaţa comunităţii”, a precizat prof.  Alexandrina Năstase, director al Şcolii Gimnaziale „Mihai Viteazul” din Craiova.